| Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Bolkowie | Zapraszamy |

Poświęcenie chleba i wody ku czci
Świętej Agaty

04 lutego 2024

Zapraszamy na poświęcenie chleba ku czci św. Agaty
w poniedziałek 5. lutego na Mszy św. o godz. 17.00.

 

z: https://parafiakostuchna.pl/

 

Agata (znaczy dobra) zwana Sycylijską jest jedną z najbardziej czczonych w chrześcijaństwie świętych.

 

Urodziła się w Katanii na Sycylii ok. 235 r. Po przyjęciu chrztu postanowiła poświęcić się Chrystusowi i żyć w dziewictwie. Jej wyjątkowa uroda zwróciła uwagę Kwincjana, namiestnika Sycylii. Zaproponował jej małżeństwo. Agata odmówiła, wzbudzając w odrzuconym senatorze nienawiść i pragnienie zemsty. Trwały wówczas prześladowania chrześcijan, zarządzone przez cesarza Decjusza. Kwincjan aresztował Agatę. Próbował ją zniesławić przez pozbawienie jej dziewiczej niewinności, dlatego oddał ją pod opiekę pewnej rozpustnej kobiety, imieniem Afrodyssa. Kiedy te zabiegi spełzły na niczym, namiestnik skazał Agatę na tortury, podczas których odcięto jej piersi. W tym czasie miasto nawiedziło trzęsienie ziemi, w którym zginęło wielu pogan. Przerażony namiestnik nakazał zaprzestać mąk, gdyż dostrzegł w tym karę Bożą. Ostatecznie Agata poniosła śmierć, rzucona na rozżarzone węgle, 5 lutego 251 r. Jej ciało chrześcijanie złożyli w bezpiecznym miejscu poza miastem.

 

z: https://www.italianki.pl/

 

Św. Agata jest patronką, która chroni od pożarów i niebezpieczeństwa ognia. Stara tradycja głosi, że w czasie wybuchu wulkanu Etna, w rok po śmierci Agaty, mieszkańcy miasta Katania na Sycylii zwrócili się o pomoc do swojej świętej rodaczki i zostali ocaleni.

 

W polskiej tradycji ludowej 5 lutego ma miejsce poświęcenie chleba ku czci św. Agaty. W modlitwie poświęcenia przypomina się, że św. Agata jest u Boga szczególną orędowniczką w niebezpieczeństwie pożarów. Prosimy, aby Jezus Chrystus, Chleb Żywy, który zstąpił z nieba chroniły nas i nasze domostwa, mieszkania od niebezpieczeństw pożaru i od innych przeciwności. Matki dają też chleb św. Agaty dzieciom, gdy te opuszczają dom rodzinny, udając się np. do szkoły w mieście, do wojska. lub na emigrację Poświęcony chleb św. Agaty umieszczają także kierowcy w swoich samochodach. Chleb św. Agaty przechowujemy ze czcią w naszych domach i mieszkaniach, wieszamy na lnianym sznurku w bawełnianym worku na strychach.

 

Modlitwa błogosławieństwa chleba ku czci św. Agaty
Panie Jezu Chryste, Synu Boga Żywego, Ty jesteś Chlebem, który zstąpił z nieba, dziękujemy Ci za dar chleba, który dziś poświęcamy + ku czci św. Agaty, dziewicy i męczennicy; niech on za jej wstawiennictwem chroni nas i nasze mieszkania od niebezpieczeństwa pożaru i od innych przeciwności. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen

NUMER KONTA BANKOWEGO

Bank Spółdzielczy w Jaworze O/Bolków

26 8647 1059 0411 3700 2004 000

KONTAKT

pl. Jana Pawła II 1

59-420 Bolków

kancelaria@parafiabolkow.pl

+ 48 75 741 33 04

NASZ FACEBOOK

NUMER KONTA BANKOWEGO

Bank Spółdzielczy w Jaworze O/Bolków

26 8647 1059 0411 3700 2004 0001

WARTO KLIKNĄĆ

Copyright © 2024 Parafia Bolków. Wszelkie prawa zastrzeżone.